2008 Hoosier Crossroads Conference Outdoor Leaderboards (Girls): Week #5 of 7
Don’t
see your name mentioned and you have a time, distance, or height that
exceeds the bold-faced standard for a particular event! Well, please
e-mail that result to eeaton@digitalsports.com. All e-mails should
include the athlete’s name, school represented, date and location of
the meet where the standard was achieved, along with participating
teams in the meet.
100 meter dash: (:13.50)
1. 12.4 – Portia Bailey (HSE), 3/26 @ Carmel
2. 12.6 – Allison Weimer (Brownsburg), 4/15 vs. Plainfield
3. 12.7 – Apolloniah Duncan (Westfield), 4/24 vs. Fishers
4. 12.72 – Kim Knapp (Noblesville), 3/26 @ Zionsville
5. 12.85 – Kate Mastronicola (HSE), 4/26 @ Huntington North Relays
6. 12.9 – Carrie Bostwick (Zionsville), 3/26 vs. Noblesville
7. 12.91 – Kenya Owens (Brownsburg), 4/22 @ Hendricks County Meet
8. 12.93 – Channie Williams (Jeff), 4/24 @ Harrison
9. 13.09 – BreAuntia Bluing (Westfield), 4/2 @ Kokomo
10. 13.27 – Allison Kansteiner (Fishers), 4/15 @ Harrison
11. 13.3 – Erin Goode (Zionsville), 3/26 vs. Noblesville
12. 13.4 – Danielle Polk (HSE), 3/26 @ Carmel
13. 13.5 – Jennifer Tassell (Westfield), 4/24 vs. Fishers
200 meter dash: (:28.50)
1. 26.1 – Bre’Anna Smith (Westfield), 4/24 vs. Fishers
2. 26.34 – Allison Weimer (Brownsburg), 4/17 vs. Mooresville
3. 26.4 – BreAuntia Bluing Westfield), 4/24 vs. Fishers
4. 26.5 – Kim Knapp (Noblesville), 4/23 vs. Marion/Chatard
5. 26.67 – Kenya Owens (Brownsburg), 4/22 @ Hendricks County Meet
6. 26.7 – Portia Bailey (HSE), 3/26 @ Carmel
7. 27.0 – Kate Mastronicola (HSE), 4/15 @ Zionsville
7. 27.0 – Apolloniah Duncan (Westfield), 4/24 vs. Fishers
9. 27.1 – Megan Welk (Fishers), 4/22 vs. Zionsville
10. 27.2 – Carrie Bostwick (Zionsville), 4/15 vs. Hamilton Southeastern
11. 27.29 – Channie Williams (Jeff), 4/24 @ Harrison
12. 27.3 – Ellen Duckwall (Noblesville), 4/14 vs. Broad Ripple
13. 27.6 – Allison Kansteiner (Fishers), 4/2 @ Hamilton Southeastern
13. 27.6 – Danielle Polk (HSE), 4/2 vs. Fishers
13. 27.6 – Rachel Johnson (Noblesville), 4/23 vs. Marion/Chatard
16. 27.79 – Kara Kinsley (HSE), 4/18 @ Franklin Community Bill Self Invite
17. 27.8 – Rio James (Brownsburg), 4/8 vs. Lebanon/Speedway
18. 27.9 – Haley Miller (Brownsburg), 3/25 @ Southport/Zionsville
19. 27.93 – Stacy Williams (Westfield), 4/2 @ Kokomo
20. 28.1 – Alyssa Nichols (Harrison), 4/3 @ Frankfort
20. 28.1 – Paige Neata (HSE), 4/2 vs. Fishers
22. 28.12 – Kelsey Swift (McCutcheon), 4/22 vs. Benton Central
400 meter dash: (1:04.00)
1. 59.6 – Allison Weimer (Brownsburg), 4/15 vs. Plainfield
2. 59.7 – Haley Miller (Brownsburg), 4/17 vs. Mooresville
3. 59.9 – Bre’Anna Smith (Westfield), 4/24 vs. Fishers
4. 1:00.1 – Megan Welk (Fishers), 4/24 @ Westfield
5. 1:00.5 – Brittany Lonberger (HSE), 4/18 @ Franklin Community Bill Self Invite
6. 1:01.1 – Kirsten Gaerke (Brownsburg), 4/22 @ Hendricks County Meet
7. 1:02.5 – Lauren Pifer (Zionsville), 3/26 vs. Noblesville
8. 1:02.6 – Shanika Maddox (Fishers), 3/25 @ Mt. Vernon (Fortville)
9. 1:02.98 – BreAnna Smith (Westfield), 4/2 @ Kokomo
10. 1:03 – Ellen Weiblee (Zionsville), 4/15 vs. Hamilton Southeastern
10. 1:03 – Esther Tirado (Jeff), 4/24 @ Harrison
12. 1:03.2 – Jessica Gentry (Noblesville), 3/26 @ Zionsville
13. 1:03.3 – Shanika Maddox (Fishers), 4/2 @ Hamilton Southeastern
14. 1:03.76 – Taylor Heindorn (Avon), 4/18 @ Franklin Community Bill Self Invite
15. 1:03.98 – Sierra Wildman (HSE), 4/18 @ Franklin Community Bill Self Invite
800 meter run: (2:32.00)
1. 2:20.4 – Kaitlyn Love (Westfield), 4/24 vs. Fishers
2. 2:24.89 – Haley Miller (Brownsburg), 4/22 @ Hendricks County Meet
3. 2:25.7 – Tiffany Cange (Noblesville), 4/14 vs. Broad Ripple
4. 2:27.1 – Caitlin Engel (Zionsville), 3/26 vs. Noblesville
5. 2:28 – Sara Lucas (Avon), 4/18 @ Franklin Community Bill Self Invite
6. 2:28.06 – Jenny Gleissner (Brownsburg), 4/22 @ Hendricks County Meet
7. 2:28.44 – Megan Brophy (HSE), 4/18 @ Franklin Community Bill Self Invite
8. 2:28.5 – Amanda Regele (Zionsville), 4/15 vs. Hamilton Southeastern
9. 2:29.28 – Allie McGraw (McCutcheon), 4/25 @ Tipton Relays
10. 2:29.3 – Jessica Gentry (Noblesville), 4/23 vs. Marion/Chatard
11. 2:30 – Lorna Whaley (Avon), 3/24 @ Mooresville/Cascade
11. 2:30 – Amanda Elmore (Harrison), 4/24 vs. Lafayette Jeff
13. 2:30.68 – Maya Nagy (Avon), 4/18 @ Franklin Community Bill Self Invite
14. 2:31.3 – Frannie Einterz (Zionsville), 3/26 vs. Noblesville
1600 meter run: (5:40.00)
1. 5:05.64 – Waverly Neer (Westfield), 4/18 @ Franklin Central Showcase
2. 5:07.64 – Maggie Bingham (Westfield), 4/18 @ Franklin Central Showcase
3. 5:16.5 – Breanne Ehrman (Westfield), 4/18 @ Franklin Central Showcase
4. 5:18.1 – Kaitlyn Love (Westfield), 4/18 @ Franklin Central Showcase
5. 5:18.23 – Lorna Whaley Avon), 4/18 @ Franklin Community Bill Self Invite
6. 5:21 – Katie Conrad (Zionsville), 3/26 vs. Noblesville
7. 5:28 – Sarah Strycker (Westfield), 4/24 vs. Fishers
8. 5:28.2 – Tiffany Cange (Noblesville), 4/23 vs. Marion/Chatard
9. 5:29.23 – Allie McGraw (McCutcheon), 4/22 vs. Benton Central
10. 5:31.4 – Jessica Burton (Westfield), 4/24 vs. Fishers
11. 5:31.54 – Taylor Bowles (Noblesville), 4/16 @ Noblesville Invitational
12. 5:34 – Jordan Arnold (Jeff), 4/24 @ Harrison
13. 5:35.75 – Maddie Webster (Brownsburg), 4/22 @ Hendricks County Meet
14. 5:37 – Jessica Postlewaite (HSE), 3/20 vs. Franklin Central
15. 5:37.3 – Meg Bowles (Noblesville), 4/14 vs. Broad Ripple
16. 5:38.08 – Alex Holland (Westfield), 4/16 @ Noblesville Invitational
17. 5:38.64 – Leiona Noah (Avon), 4/18 @ Franklin Community Bill Self Invite
18. 5:40 – Mackenzie Simons (Westfield), 4/2 @ Kokomo
3200 meter run: (12:30.00)
1. 11:42.27 – Lorna Whaley (Avon), 4/18 @ Franklin Community Bill Self Invite
2. 11:55 – Taylor Bowles (Noblesville), 3/24 vs. West Lafayette
3. 11.58.76 – Katie Conrad (Zionsville), 4/19 @ West Lafayette Relays
4. 12.04.33 – Meg Bowles (Noblesville), 4/16 @ Noblesville Invitational
5. 12:04.37 – Allie McGraw (McCutcheon), 4/19 @ West Lafayette Relays
6. 12:09.33 – Sarah Strycker (Westfield), 4/19 @ Southport Relays
7. 12:09.71 – Alex Holland (Westfield), 4/19 @ Southport Relays
8. 12:11.11 – Jordan Arnold (Jeff), 4/8 vs. North Central (Indianapolis)
9. 12:13.42 – Lisa Strueh (McCutcheon), 4/19 @ West Lafayette Relays
10. 12:13.94 – Dana Christie (Westfield), 4/16 @ Noblesville Invitational
11. 12:15.38 – Jessica Burton (Westfield), 4/16 @ Noblesville Invitational
12. 12.23 – Haleigh Moore (Noblesville), 3/24 vs. West Lafayette
12. 12:23 – Megan Moser (Brownsburg), 4/11 @ Decatur Central Invite
14. 12:23.95 – Kara Conflenti (Zionsville), 4/19 @ West Lafayette Relays
15. 12:25.4 – Calesse Cardosi (Zionsville), 4/15 vs. Hamilton Southeastern
16. 12:26 – Melissa Wood (Jeff), 4/3 vs. McCutcheon
17. 12:28.34 – Annie Monardo (Westfield), 4/2 @ Kokomo
100 meter hurdles: (:16.00)
1. 14.8 – Portia Bailey (HSE), 4/22 @ Lawrence North
2. 15.5 – Queennetta Reese (Jeff), 4/24 @ Harrison
300 meter hurdles: (:52.00)
1. 46.97 – Portia Bailey (HSE), 4/18 @ Franklin Community Bill Self Invite
2. 47.4 – Natalie Newton (Harrison), 4/22 @ North Central/West Lafayette
3. 47.63 – Queennetta Reese (Jeff), 4/19 @ West Lafayette Relays
4. 49.0 – Kellie Walker (Westfield), 4/24 vs. Fishers
5. 49.54 – Katherine Graham (Fishers), 4/22 vs. Zionsville
6. 49.6 – Hadley Stuart (Zionsville), 4/15 vs. Hamilton Southeastern
7. 49.76 – Kara Smith (McCutcheon), 4/22 vs. Benton Central
8. 50.4 – Christina Cook (HSE), 3/26 @ Carmel
9. 50.7 – Serena Horen (Fishers), 4/26 @ Delphi Relays
10. 51.2 – Liz Neel (Zionsville), 4/15 vs. Hamilton Southeastern
11. 51.3 – Kimber Smith (Noblesville), 4/23 vs. Marion/Chatard
12. 51.4 – Chelsea Bilger (HSE), 4/15 @ Zionsville
4×100 relay: (52.00)
1. 50.2 – Hamilton Southeastern, 4/18 @ Franklin Community Bill Self Invite
2. 50.6 – Westfield, 4/24 vs. Fishers
3. 51.25 – Harrison 4/24 vs. Lafayette Jeff
4. 51.4 – Zionsville, 3/26 vs. Noblesville
5. 51.51 – Brownsburg, 4/22 @ Hendricks County Meet
6. 51.82 – Noblesville, 3/20 vs. Lawrence Central
4×400 relay: (4:20.00)
1. 4:07.52 – Brownsburg, 4/22 @ Hendricks County Meet
2. 4:09.5 – Fishers, 4/26 @ Delphi Relays
3. 4:12.22 – Avon, 4/18 @ Franklin Community Bill Self Invite
4. 4:13 – Harrison, 4/15 vs. Fishers
5. 4:13.4 – Zionsville, 4/15 vs. Hamilton Southeastern
6. 4:13.92 – Westfield, 4/2 @ Kokomo
7. 4:16.33 – Hamilton Southeastern, 4/18 @ Franklin Community Bill Self Invite
8. 4:17 – Noblesville, 3/26 @ Zionsville
4×800 relay: (10:20.00)
1. 9:51 – Zionsville, 3/26 vs. Noblesville
2. 9:52.8 – Westfield, 4/24 vs. Fishers
3. 9:53 – Brownsburg, 4/22 @ Hendricks County Meet
4. 10:03.52 – Noblesville, 4/16 @ Noblesville Invitational
5. 10:04.48 – Avon, 4/18 @ Franklin Community Bill Self Invite
6. 10:09 – Harrison, 4/15 vs. Fishers
Long Jump: (15′-06.00″)
1. 16’11” – Felicia Strang (Westfield), 4/16 @ Noblesville Invitational
2. 16’8” – Morgan Schenkel (Fishers), 4/22 vs. Fishers
3. 16’4.50” – Channie Williams (Jeff), 4/24 @ Harrison
4. 16’0” – Briscney Fleming (Avon), 4/22 @ Hendricks County Meet
5. 15’10” – Hadley Stuart (Zionsville), 4/15 vs. Hamilton Southeastern
6. 15’6” – Hannah Davis (Brownsburg), 4/11 @ Decatur Central Invite
High Jump: (4′-10.00″)
1. 5’4” – Kara Kinsley (HSE), 3/26 @ Carmel
2. 5’2” – Kim Knapp (Noblesville), 3/24 vs. West Lafayette
3. 5’1” – Haley Austin (Avon), 4/18 @ Franklin Community Bill Self Invite
3. 5’1” – Brittany Anderson (Westfield), 4/24 vs. Fishers
5. 5’0” – Jacklyn Williams (Harrison), 4/3 @ Frankfort
5. 5’0” – Valerie Keller (HSE), 4/22 @ Lawrence North
5. 5’0” – Anne Pollard (Westfield), 4/24 vs. Fishers
8. 4’10 – Katey Pahund (Noblesville), 3/26 @ Zionsville
8. 4’10” – Queennetta Reese (Jeff), 4/8 vs. North Central (Indianapolis)
8. 4’10” – Sami Vierk (Harrison), 4/15 vs. Fishers
8. 4’10” – Meghan Wolf (HSE), 4/22 @ Lawrence North
Pole Vault: (08′-06.00″)
1. 11’6” – Sarah Kinnaman (Westfield), 4/19 @ Southport Relays
2. 10’00” – Paige Neata (HSE), 3/26 @ Carmel
2. 10’0” – Jackie Lauer (HSE), 4/15 @ Zionsville
4. 9’9” – Jacque Toth (Brownsburg), 4/22 @ Hendricks County Meet
5. 9’6” – Katie Vierk (Harrison), 4/15 vs. Fishers
5. 9’6” – Madi Meguschar (Westfield), 4/19 @ Southport Relays
7. 9’0” – Brittney Shealey (Fishers), 4/19 @ Southport Relays
7. 9’0” – Chelsea Todd (Avon), 4/22 @ Hendricks County Meet
Shot Put: (32′-00.00″)
1. 40’5” – Tara Perigo (Jeff), 4/8 vs. North Central (Indianapolis)
1. 40’5” – Breann Fife (McCutcheon), 4/25 @ Tipton Relays
3. 39’2.5” – Erin Nolan (Jeff), 4/5 @ Terre Haute North
4. 38’8.75” – Ebonie Lamb (HSE), 4/26 @ Huntington North Relays
5. 37’7.5” – Paige Smith (HSE), 4/15 @ Zionsville
6. 36’6” – Stacie Muir (Noblesville), 4/16 @ Noblesville Invitational
7. 36’5” – Jacklyn Williams (Harrison), 4/3 @ Frankfort
8. 34’0” – Celeste Baker (Westfield), 4/16 @ Noblesville Invitational
9. 33’6” – Kristen Weeks (Fishers), 4/26 @ Delphi Relays
10. 32’8” – Jenna Engleberth (HSE), 4/18 @ Franklin Community Bill Self Invite
Discus Throw: (100′-00.00″)
1. 138’5” – Tara Perigo (Jeff), 4/26 @ Portage Relays
2. 129’10.5” – Paige Smith (HSE) 4/2 vs. Fishers
3. 116’11” – Jenna Engleberth (HSE), 4/15 @ Zionsville
4. 115’4” – Lexi Steinwig-Woods (Harrison) 4/8 @ McCutcheon
5. 114’5” – Kristin Kjeldsen (Noblesville), 4/19 @ Southport Relays
5. 114’5” – Isabelle May (Noblesville), 4/19 @ Southport Relays
7. 109’6” – Ebonie Lamb (HSE), 3/26 @ Carmel